Včelí jed

Včelí jed

Původ jedu

fotografie - vcely strazi cesno
Strážkyně na česně
fotografie - vcela se zihadlem
Včela s vystrčeným žihadlem
Včelstvo celé jaro a léto shromažďuje zásoby, aby přežilo zimu. Tyto zásoby jsou ale lákadlem pro mnoho dalších živočichů. Včely si proto během evoluce vyvinuly způsob jejich obrany.

Kladélko vajíček postupně získalo funkci žihadla. K němu přibyla jedová žláza s váčkem. Ten je nejvíce plný u dvou- až třítýdenních dělnic - obsahuje 0,26 mg jedu. V případě ohrožení včela bodne žihadlo do útočníka. Díky zpětným háčkům v něm zůstane - vytrhne se i s jedovým váčkem. Přitom šíří poplašný feromon, který láká k bodnutí další včely - obranný efekt je výraznější. Včela bez vytrženého žihadla sice většinou odletí, ale zakrátko umírá.

nahoru

Složení jedu

fotografie - detail zihadloveho aparatu
Detail žihadlového aparátu
SLOŽKA podíl
sušina 20-30 %
melittin 50 % sušiny
fosfolipáza 12 % sušiny
apamin 2 % sušiny
minimin 2 % sušiny
MCD peptid 2 % sušiny
hyaluronidáza 2 % sušiny
do 1 %: quinin, secapin, procamin, adolapin, terpiapin, fosfomonoesteráza, lysofolipáza, alfa-glucosidáza, histamin, dopamin, noradrenalin, kyselina tau-aminomáselná
Složení včelího jedu způsobí v místě vpichu popraskání buněčných membrán a vyvolává zánětlivý proces (místo zarudne, oteče a hřeje). Žihadlo co nejrychleji seškrábneme (vyndání vytažením dvěma prsty způsobí vstříknutí zbytku jedu z váčku do rány). Je-li otok velký jako plocha dvou dlaní, nejedná se o alergickou reakci. Bolest lze snížit chlazením; přiložením rozkrojené cibule; potřením octem, medem či Fenistilem ... "Osvědčených" návodů kolují tisíce.
Bolestivost bodnutí se velmi liší - nejen člověk od člověka, ale také záleží na včele a místě vpichu.

Přesáhne-li otok přes dva klouby, je reakce považována za alergickou. Tlumí se léky ze skupiny antihistaminik (Fenistil, Zyrtec, Dithiaden). Těžká alergická reakce se velmi rychle rozvíjí dechovými a oběhovými potížemi (sípání, dušnost, pokles tlaku, bolest hlavy, mdloba, zvracení) a může skončit až smrtí. První pomoc spočívá v nitrožilním podání adrenalinu. Alergici mívají u sebe Epipen (injekční dávkovač) pro okamžité použití. V každém případě je potřeba ihned volat záchrannou službu (linka 155).

nahoru

Zpracování jedu

fotografie - vystrcene zihadlo
Vystrčené žihadlo
fotografie - zihadlo s vackem
Žihadlo s jedovým váčkem
Při produkci se odebírá buď jed samotný nebo celá žihadla. V obou případech se včely elektrickým proudem vydráždí k bodání do gumové fólie. Je-li tenká, žihadlo v ní neuvízne - vystříknutý jed ulpí na podložním skle, kde se po uschnutí seškrábnou jeho krystaly.

K výrobě některých léků jsou potřeba celá žihadla - použitá fólie pro odběr je silnější, žihadla v ní uvíznou i s jedovým váčkem.

nahoru

Využití jedu

ANKETA:

další ankety ...
Odebraný jed (případně i žihadla) se využívají k léčbě alergií. Také se zkoumají další možnosti aplikace. V lidovém léčitelství je totiž známé jeho využití od artritidy až po záněty spojivek. Alternativní medicína často aplikuje včelí jed ve formě přímého bodnutí na předem určené místo.

Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit výrazné zpevnění uvolněných kotníkových vazů ("vypadávání") po náhodném vysypání nemalého množství agresivních včel na nechráněný kotník. Efekt úspěšně vydržel asi rok, další návštěvu včelnice za účelem "léčby" však pacientka tvrdošíjně odmítá...

nahoru
Zdroj informací: Včelí produkty mýtů zbavené, Včelařství, studijní text pro účastníky kursu první pomoci ZDrSEM, vlastní pozorování našich včel