Kočování se včelstvy

Kočování se včelstvy

Pokud máme dobré stanoviště pro včely, bez kočování se snadno obejdeme. Když si ale chceme vylepšit špatné snůškové podmínky, získat jednodruhové medy anebo zajistit opylování, je možné včely dočasně umístit na jiné stanoviště. Podle současné legislativy k tomu potřebujeme povolení od veterinární správy a také máme ohlašovací povinnost vůči obecnímu úřadu v místě kočovného stanoviště.

Způsobů, jak přesunout včely, je nespočet - od převozu na trakaři až po převoz na kamionu. V různých zemích se liší - s ohledem na kulturu včelaření. U nás je zvykem převážet včely přes noc na síťovaných dnech se zavřenými česny. Převozy jsou maximálně na pár desítek kilometrů. Tradiční jsou kočovné včelařské maringotky, dnes se stále více využívají palety pro 8-16 včelstev převážené na přívěsech. Jinde se úly prostě naloží na kamion, česna se neřeší - celý náklad se zasíťuje a jede se i několik tisíc kilometrů daleko.

Více než spousta slov napoví pár fotografií:
fotografie - fotografie - fotografie - fotografie -
Převoz úlů osobním autem. Kčovná maringotka - již trvale zaparkovaná... Moderní kočovné palety Nakládání včelstev na kamión
(foto z Wikipedia)