Pyl

Pyl

Původ pylu

fotografie - vcela sbira pyl fotografie - vcela rouskuje pyl fotografie - vcela s rouskami fotografie - rousky pylu v bunce fotografie - pyl v plastu
Včely sbírají pyl na rostlinách,... ...za letu jej rouskují,... ...pylové rousky přináší do úlu,... ... ukládají je do buněk... ...a skladují do zásoby.

Zrnka pylu jsou samčí pohlavní buňky rostlin. Aby se rostlina mohla rozmnožovat, potřebuje dostat pyl na pestíky v květech. Hmyzosnubné rostliny k tomuto přenosu využívají hmyz. Rostlina produkuje více pylu než je nezbytně potřeba pro opylení. Nadbytečný pyl, a případně i nektar, jsou lákadlem i odměnou pro opylovatele.

Včela přelétává z květu na květ. Na její chlupaté tělo se nachytá pyl. Za letu jej včela nohami otírá a formuje do rousek na zadním páru nohou. Aby vytvořila jeden pár rousků musí včela obletět přibližně 80 květů. Vždy navštěvuje květy téhož druhu rostlin - díky tomu je opyluje tím správným pylem. Podle barvy rousků lze určit, kterou rostlinu včela navštěvovala.

nahoru

Složení pylu

SLOŽKA podíl1)
bílkoviny 22 %
voda 16 %
sporopolenin2) 15 %
sacharóza 11 %
tuky 7 %
popeloviny 6 %
fruktóza 5 %
celulóza 5 %
glukóza 4 %
škrob 2 %
ostatní 3 %
Poznámky:
1) Složení pylu závisí na druhu rostliny. Rozdíly jsou běžně i v řádu 7-násobků.
2) Sporopolenin je velmi odolná látka tvořící obal pylových zrn.
Zdroj dat: Včelí produkty mýtů zbavené
fotografie - pylove bunky
Pyl včely ukládají v blízkosti plodových buněk
fotografie - postupne ukladani pylu
Jednotlivé fáze zpracování pylu v buňce
Včelstvo spotřebuje za rok asi 30 kg pylu (jeden rousek váží přibližně 7 mg). Tvoří nezbytnou bílkovinnou část výživy včel. Už při rouskování jej včela míchá s malým množstvím medu, aby držel v rouskách. V úlu jej uloží do buňky. Úlové včely pyl udusávají hlavou, plnou buňku zalijí vrstvičkou medu. Při nedostatku vzduchu pyl změní své složení a zakonzervuje se. Pro včely je stravitelný rouskovaný i plástový pyl.

Kromě krmení starších larev je pyl nezbytný i pro výživu dospělých včel. Vylíhnutá mlaďuška nemá funkční hltanové žlázy, nezbytné pro produkci mateří kašičky. Proto prvních pár dní vykonává práci uklízečky buněk a přitom konzumuje pyl. Teprve potom se může stát kojičkou nejmladších larev anebo krmit matku.

Pyl je bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky. Jejich složení však velmi kolísá podle druhu rostliny, ze které pochází.
Obal pylového zrna je velmi odolný. Pro lidské využití látek v pylu obsažených je před jeho konzumací potřeba vrchní vrstvu narušit. Nejlépe nabobtnáním

nahoru

Zpracování pylu

fotografie - rouskovany pyl
Rouskovaný pyl
fotografie - plastovy pyl
Pyl získaný vypichováním z plástu
fotografie - pylochyt
Pylochyt

Rouskovaný pyl

Jeho odběr je snazší. Do česna se umístí pylochyt = destička s otvory 4,8 mm velkými. Včely jí musí prolézt a přitom ztratí pylové rousky. Včelař je odebírá jednou denně z nádoby pod pylochytem. Po pár dnech se však včely naučí pylochytem prolézat bez ztráty rousek, jsou učenlivé. I tak se pylochyt umísťuje do jednoho úlu nejdéle na 2-3 dny, aby nebylo včelstvo ohroženo nedostatkem bílkovin.

Odebraný pyl se suší nebo zmrazí. Sušením se snižuje stravitelnost pylu pro člověka. Taktéž lze pyl smíchat s medem.

Plástový pyl

Získává se vypichovaním z buněk plástu. Buďto speciálním vypichovačem nebo improvizovaně čímkoliv. Plást s pylem lze také zmrazit a pyl vylámat. Je-li z panenského vosku, může se jíst celý.

Plástový pyl je pro lidský trávicí systém lépe využitelný.

nahoru

Využití pylu

ANKETA:

další ankety ...
fotografie - pyl na lzicce
Na čajovou lžičku se vejde 5 g rouskovaného pylu

Potravinový doplněk

Pro vysoký obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků a cenných bílkovin je často pyl využíván sportovci jako doplněk stravy. Některými autory je doporučován jako podpůrný prostředek při onemocnění nebo oslabení organismu.
Chuť včelího pylu je mírně nakyslá.

Lékařské využití

  •   Z pylu se vyrábějí preparáty využívané k léčbě alergií. Léčba konzumací se zkoumá a ověřuje.
  •   Velmi často pyl pomáhá při léčbě některých problémů s prostatou. Nicméně použití pylu v těchto případech nutně vyžaduje konzultaci s lékařem, protože nezhoubný nádor prostaty naopak pyl může zhoršit.

Zdroj informací: Včelí produkty mýtů zbavené, Včelařství, vlastní pozorování našich včel