Hliněné nepálené cihly - s otvory

Hliněné nepálené cihly - s otvory

Vepřovice. Hliněné cihly. Nepálené cihly. ... Názvů je nespočet, princip zůstává stejný: z vhodné hlíny vytvoříme pomocí formy cihly, které necháme pouze vyschnout - nevypalujeme je. Dříve se z nich stavěly domy, nám dobře poslouží jako součást hnízdiště pro včely samotářky.

fotografie - nepalena cihla s vyvrtanymi otvory

Návod na výrobu

fotografie - miseni hliny se slamou Ve vhodné nádobě necháme rozmočit jíl v malém množství vody. Je-li suchý, necháme jej namáčet nejméně přes noc. V nouzi můžeme použít i obyčejnou hlínu, cihly ale budou méně soudržné.

Do takto vytvořeného "bláta" vmícháme slámu. Práci usnadní nastříhání stvolů na cca 5-10 cm dlouhé kousky. Množství "co se vejde", ale aby šla sláma ještě do směsi vmísit.

Proč se sláma do cihel přidává?
Působí jako pojivo - bez ní by se hliněná hmota rozpadla na kousky. V minulosti se také používaly prasečí štětiny (odtud název vepřovice).

fotografie - plneni do forem Směs ihned plníme do forem.
Jejich velikost závisí čistě na vás. Nám se osvědčil rozměr je 20×20×10 cm - dobře se s ním manipuluje a při vrtání poskytuje výběr ze 4 stejných stran.

Forma je obyčejný rámeček z dostupného materiálu. Může mít dno, ale není nezbytné. Lze využít rovný podklad, na kterém cihly během sušení ponecháme. Dno ze sololitu ale náklady příliš nezvýší a umožní nám manipulaci i s nevytvrdlými cihlami.

fotografie - hlina ve forme Formu naplníme až po okraj - klidně i s malým "kopečkem". Hlína se během sušení smršťuje. Dejte pozor na vzduchové bubliny a vyplnění formy i v rozích.
fotografie - vysusena cihla ve forme Cihly lze sušit jak venku tak i uvnitř. Důležitá je cirkulace vzduchu a jeho vlhkost. A samozřejmě ochrana před deštěm. Menší množství cihle lze dobře dosušit na ústředním topení.
fotografie - hotova nepalena cihla Cihlu z formy opatrně vyndáme. U forem se dnem je někdy potřeba jeho odstranění - počítejte s tím proto raději už při výrobě forem.
fotografie - vrtani otvoru do nepalene cihly Při vrtání otvorů používáme vrtáky do betonu a příklepovou vrtačku. U vepřovic jsou problémy s vrtáním velkých průměrů nad 6 mm - cihly praskají. Vrtáky s upínáním SDS nám úšetří hodně práce oproti klasickému sklíčidlu. Taktéž kamínky, které by při stavebním využití vůbec nevadily, při vrtání zlobí. Vyplatí se hlínu dobře zkontrolovat anebo vrtat "jemně" a při odporu otvor nechat být.

Zpět na výběr výplní hnízdiště anebo na úvod.