Výroba mezistěn ze včelího vosku - hmotnost na dm2

Výroba mezistěn ze včelího vosku:
tři různé technologie z pohledu hmotnosti na dm2

Mezistěny ze včelího vosku se u nás běžně vyrábí třemi odlišnými způsoby. Některé jsou vhodné pro domácí malovýrobu, jiné pro průmyslové provozy. I vyrobené mezistěny se mírně liší ve svých vlastnostech. Jednou z nich je průměrná hmotnost na jeden decimetr čtvereční.

Silikonový lis na mezistěny

Mezi dvě desky ze silikonu se vzorem mezistěny se nalije tekutý vosk, desky se následně stlačí k sobě a po vychladnutí se z nich sejme hotová mezistěna.
Jedná se o nejstarší výrobní princip - lisy se v minulosti vyráběly z cementu či kovové. Dnes jsou takřka výhradně silikonové, podle kvality materiálu se buď musí či nemusí používat separační roztok. Lisy bývají chlazené - buď vzduchem, nebo vodou. Výrobní zařízení je na pořízení nejlevnější, ale má nejnižší produktivitu práce. Lze jej vyrobit i svépomocí v domácích podmínkách. Výhodné je zejména pro malé objemy výroby, kdy vynikne jeho rychlé uvedení do provozu a minimální nároky na prostor i vybavení.
Vyrobené mezistěny jsou středně plastické.
11,6 g/dm2


(cca 130 %)

Válce na mezistěny válcované "za studena"

Mezi dva gravírované válce s reliéfem včelích buněk se na jedné straně vkládá hladký voskový pás nebo destička, na druhé vychází pás mezistěny. Pohon může být ruční či motorový. Často se před samotným válcováním mezistěny voskový polotovar formátuje ještě na hladkých válcích.
Produktivita práce je vyšší než u předchozího způsobu, ale projeví se až u většího objemu výroby. Také nároky na prostor a vybavení jsou vyšší, náročnější je i sestavení výrobní linky. Tuto technologii lze využívat jak pro příležitostnou tak i stálou malosériovou výrobu.
Vyrobené mezistěny jsou velmi plastické.
10,1 g/dm2


(cca 113 %)

Chlazené válce na lité mezistěny

Mezi dva chlazené gravírované válce teče tenký proud vosku, který se rozlévá do šířky a mezi válci tuhne v mezistěnu. Tento "nekonečný" pás bývá ihned ořezáván na potřebnou šířku řeznými kolečky a automatická gilotina mezistěny krátí na zadanou délku. Výrobní linka bývá stabilní, určená pro profesionální výrobce.
Vyrobené mezistěny jsou velmi křehké.
8,9 g/dm2


(100 %)
Poznámky:
  1. Hmotnost na decimetr čtvereční se může lišit podle konkrétního výrobce i šarže mezistěn.
  2. Uvedené hodnoty představují průměrnou hmotnost měřených vzorků.
  3. Měření probíhalo v roce 2012.
  4. Podle České státní normy ON 47 8897 JK 0437 Mezistěny z včelího vosku z roku 1975 smí 1 dm2 mezistěny se vzorkem dělničího díla vážit nejvýše 8,15 gramu.

Líbí se vám tento článek?

  • Pomohl vám při hledání odpovědí na vaše otázky či řešení vašeho problému?
  • Všimli jste si, že není "olepený" reklamou?
  • Chcete nám poděkovat či pomoci, aby mohly vzniknout další podobné články?
Podpořte včelky.cz

více informací     >>>
Související stránky:
Výsledky měření výtěžnosti při získávání včelího vosku ze souší či voští
Výtěžnost různých druhů získávání včelího vosku (výsledky porovnávání z 30. let minulého století)
Získávání včelího vosku (video)
8. 5. 2018 Zpět na seznam článků.
11. 5. 2018 Doplněna poznámka číslo 4.