Zprávy ze včelnice - květen

Zprávy ze včelnice - květen

Co dělají včely

Co dělají včelaři?

fotografie - vcela na pampelisce
Počátkem května poskytují pampelišky vydatnou snůšku nektaru i pylu
Květen je ve včelstvu - stejně jako v celé přírodě - měsícem mláďat. V přírodě je dostatek, až nadbytek, potravy, včely pilně sbírají nektar i pyl a kromě jeho spotřeby pro výchovu nových včel začínají vytvářet zásoby na další rok.

Matka klade až 2000 vajíček denně a tak není divu, že se úl snadno stane včelám tak trochu těsný. Je plný mladých dělnic, kojiček, které začínají kromě larev krmit mateří kašičkou i sebe navzájem. Zároveň včely vystaví matečníky, buňky pro budoucí matky. Ty v mateří kašičce doslova plavou. Starou královnu jaksi opomíjejí, přestává klást a stává se opět letuschopnou. Ve chvíli, kdy včely zavíčkují matečníky, je včelstvo připravené k rojení.
fotografie - rojove matecniky
Zavíčkované rojové matečníky - stará matka s rojem je již pryč

fotografie - děti u roje
Při rojení jsou včely kupodivu nejmírnější a nemají žádnou motivaci bodat - mají totiž dost jiných starostí...
Se starou matkou vyletí zhruba polovina dělnic všech "profesí".
Po několika dnech se vylíhne matka nová, která se vydává na snubní prolety. Páří se postupně s několika trubci - sperma si uchovává v semenném váčku po celý život. Po několika dnech začíná klást. Původní stará matka s rojem, pokud není odchycena včelařem, hledá dutiny stromů, nebo jiná krytá místa, kde se usadí a zakládá novou kolonii.
fotografie - deti si hladi roj
Roj si lze "pohladit" bez nebezpečí bodnutí

V níže položených oblastech mohou včelaři již koncem května odebírat včelám první med - z ovocných stromů, pampelišek a z řepky. Tyto první jednodruhové medy jsou obzvášť vhodné pro pastování.
fotografie - kvetouci jablon fotografie - repkove pole
Opylování ovocných stromů zvýší úrodu a poskytne první med Řepka je v mnoha oblastech nejdůležitějším zdrojem snůšky

Je také možné do včelstev vložit na pár dní pylochyt a mít tak vlastní produkci rouskovaného pylu.

fotografie - roj
Chytání rojů je mrzutá práce...
Předtím je potřeba pohlídat rojení - oproti minulosti nemá včelař na rojích velký zájem. Pokud jej nechytí, přichází o polovinu letošní snůšky (nové včelstvo nebude letos ještě dostatečně silné). A i když roj chytí, medu bude méně. Včely před rojením ztrácejí svoji pilnost - vědí, že za pár dní z úlu odletí, tak proč by do něj nosily přehršel zásob?

Chytat roje stojí navíc mnohem víc času než jim předcházet. V květnu proto včelař přidává včelstvům nástavky se soušemi a mezistěnami, aby měly dostatek prostoru a málo chuti k rojení. Také je zapotřebí začít s chovem matek pro budoucí oddělky.

fotografie - oddelek
Oddělek
Oddělek je uměle vytvořené nové včelstvo ještě před tím, než by včely začaly přemýšlet o rojení. Odebere se jim pár plodových plástů a mlaďušek, ze kterých se vytvoří včelstvo nové. Když se tento úkon udělá dvakrát během léta, včely nepřijdou vůbec do rojové nálady a včelař tak může nechat štafle a bedničku na roje v kůlně.