Včelí maso

Včelí maso

Původ včelího masa

fotografie - plast
Plást s včelím plodem, pylem i medem
fotografie - larvy v plastu
Larvy a kukly v plástu
Zdrojem včelího masa mohou být dospělé včely, kukly či larvy. Nejčastěji jsou využívány larvy a kukly.

Vzhledem k značné kulturní odlišnosti Evropy a části Severní Ameriky od zbytku světa je však tento včelí produkt u nás zcela na okraji zájmu. V ostatních obydlených světadílech je hmyz běžnou součástí jídelníčku, vyhledávanou pro jeho vysokou výživnou hodnotu a relativně snadné získávání. Včelí kolonie nejsou výjimkou - ba naopak. Díky sociálnímu způsobu života jsou efektivním zdrojem potravy. Místní obyvatelé při nalezení hmízda včel dokonce upřednostňují plásty se včelím plodem před mednými zásobami.
V Japonsku a Číně jsou trubčí larvy prodávány v konzervách jako delikatesa - obdobně jako například ve Francii šneci.

nahoru

Složení včelího masa

% SLOŽENÍ SYROVÉHO
VČELÍHO MASA
POROVNÁNÍ
larva kukla dospělec hovězí
maso
sojové
boby
BÍLKOVINY 15,4 18,2 17,9 17,7 12,9
TUKY 3,7 2,4 2,8 2,8 5,9
CUKRY 0,4 0,8 1,0 (9,08)1) 0,1-0,7 2,4
VODA 77,0 77,2 72,1 74,1 70,0
CHITIN 0 0 4,1 0 0
poznámka 1) 1 % reprezentuje svalový glykogen
hodnota 9,08 % je vč. obsahu medného váčku
Sušená včela medonosná (dospělec) obsahuje:
  • 49,8 % bílkovin
  • 7,54 % tuků (neobsahujících cholesterol)
  • 27,1 % cukrů (létavka s medným váčkem plným nektaru)
  • 11,1 % chitinu
Nezanedbatelný je také obsah vitamínů - zejména A a D - a esenciálních aminokyselin. 100 g bohatě dostačuje pro pokrytí doporučené denní dávky nejen u dospělých, ale i u dětí.

Při konzumaci přímo z plástů je třeba vzít v potaz také energetickou a výživnou hodnotu medu a pylu.

nahoru

Zpracování včelího masa

fotografie - vceli kukly
Čerstvé včelí kukly...

Získávání larev, kukel či dospělců

Mnoho včelařů vyřezává trubčí plod jako jednu z metod boje proti varroáze. Přímo se tak nabízí využít larvy či kukly ke kulinářským účelům.
Nezavíčkované larvy lze z plástů vyklepat či vypláchnout tenkým proudem vody. Zavíčkované kukly nejdříve odvíčkujeme a posléze také vypláchneme ven. Bílé kukly jsou vhodnější, hlavně však z estetických důvodů.
Rozvařování plástů za účelem získání včelího masa není příliš vhodné - oddělení od voskového koláče je možné jen s obtížemi a chuť je pozměněna.

Postačí-li nám výtažek z včelího plodu, lze celý plást rozřezat či rozlámat a "vyždímat" (nebo vylisovat) zastudena v plátěném pytlíku.
fotografie - larvy
... a larvy

Zpracování a uskladnění

Čerstvé larvy či kukly je nejlepší zpracovat ihned. Hmyzí maso podléhá zkáze mnohem rychleji než ostatní druhy. Chceme-li je skladovat, lze využít chladničku (max. 24 hodin) či mrazničku (dlouhodobě). Taktéž lze larvy sušit, stejně jako jiné maso - viz. recept. V průmyslovém měřítku se stejně jako u mateří kašičky nabízí lyofilizace, to jest sušení při hlubokém zmražení.
Vařené nebo smažené včelí maso spotřebujeme během 24 hodin.
Uzení, zavařování a nakládání do octa či alkoholu je také možné, ale problematické.

Rizika při zpracování

fotografie - detail zihadloveho aparatu
Žihadlový aparát
  • Včelí maso nesmí pocházet z nemocného včelstva.
  • Taktéž nevyužíváme maso ze včelstev po jejich přeléčení (např. proti varroáze) - ochranná lhůta je stejná jako u medu.
  • Konzumované včely či včelí plod nesmí být ze včelstva otráveného pesticidy.
  • Včelí maso musí být zpracováno nejpozději do 24 hodin od získání z plástu (za horka a vlhka do 6 hodin!).
  • Včelí maso nesmí být před zpracováním vystaveno přímým slunečním paprskům.
  • Žihadlový aparát může být funkční i po smrti včely. Zmrazení ani usušení nepomůže, bezpečné je uvaření či usmažení. Pozor i při zkrmování hospodářskými zvířaty.
  • Mějte na paměti: hmyzí maso podléhá zkáze mnohem rychleji než ostatní druhy!
nahoru

Využití včelího masa

ANKETA:

další ankety ...
Efektivita využívání včelího masa jako potraviny je jen těžko porovnatelná s ostatními masy: larva dělnice znásobí svoji váhu 1000× během 9 dnů, larva trubce 2300× během 11 dnů! Představte si totéž u hovězího, vepřového nebo kuřecího masa...

Oproti ostatnímu jedlému hmyzu má včelí plod (zejména v očích "civilizovaného" člověka) mnoho výhod. Včely v úlu udržují úzkostlivě čistotu. Navíc ke své výživě využívají med a pyl, který běžně konzumujeme také. Dospělé včely v úlu nekálí. Larvy své výkaly využijí ke tvorbě kokonu během zakuklení, vzniklá košilka zůstává v buňce. Buňky včelího plástu, ve kterém se vyvíjí larvy, jsou využívány také pro skladování medu či pylu. Využijeme-li trubčí larvy, včelstvu příliš neuškodíme - v rámci potlačování varroázy stejně včelaři mnohdy trubčí plod likvidují.
Kromě potraviny pro lidskou potřebu může být včelí maso využíváno také pro zkrmování drůbeží či prasaty.

Konzumace dospělých včel člověkem není běžná. Pro krmení drůbeže či prasat lze příležitostně využít roje neznámého původu, které je podle českého veterinárního zákona potřeba tak jako tak usmrtit. Namísto syrných knotů či benzínových výparů je potřeba použít jiný způsob usmrcení (mráz, horko). Pozor na možnost vbodnutí žihadla!

Upozornění

  • Názor hygieniků, Evropské unie, a dalších - dnes nezbytných - orgánů na konzumaci včelího masa ani jiného hmyzu neznáme.
  • Hmyz obecně je velmi výživný - střídmost v konzumaci je více než na místě.
  • Na konzumaci hmyzu je lépe zvykat si pomalu.
  • Chcete-li včelí maso (či jiný hmyz) ochutnat, čiňte tak na vlastní riziko - pokud jej nejste ochotni přijmout, nejezte to.

Recepty

fotografie - plast se vcelim masem
Plást se včelím masem a pylem
fotografie - smazene vceli maso
Smažené včelí maso
fotografie - cina se vcelim masem
Čína se včelím masem

Syrový včelí plod
V mnoha zemích domorodci konzumují včelí plod přímo žvýkáním čerstvých včelích plástů. Chuť i výživná hodnota je umocněna obsaženým pylem a medem. Navíc odpadá složité zpracování a skladování.

Míchaný výtažek ze včelího plodu
Jeden z nejsnadnějších receptů: vylisujeme ("vyždímáme") plást se včelím plodem přes plátno. Získanou tekutinu zvolna ohříváme za stálého míchání. Okořeníme dle chuti - výsledek je podobný míchaným vajíčkům.

Sušené včelí maso - "včelí jerky"
Vhodnější jsou kukly. Rozložíme je na plech vyložený pečícím papírem (nebo na hustou síť podloženou plechem) do trouby vyhřáté na 75 °C. Tuto teplotu udržujeme minimálně 15 minut. Poté ztlumíme na 55-60 °C a sušíme několik hodin - do úplné křupavosti.
(Počáteční teplota 75 °C je nezbytná pro bezpečné zničení bakterií!)

Před sušením můžeme včelí maso okořenit či osolit podle vlastní chuti - experimentům se meze nekladou. Sušené včelí maso využijeme například k vínu, když nás honí "mlsná" anebo jako součást energeticky bohaté stravy do extrémních podmínek.

Smažené larvy či kukly
Na pánvičce s trochou oleje zprudka osmahneme larvy či kukly. 1 minuta bohatě stačí. Vůně i chuť připomíná smažené houby. Taktéž lze využít fritézu nastavenou na 150 °C.
S úspěchem lze takto upravené včelí maso použít například k přípravě "číny" namísto kuřecích nudliček.

Čokoláda se včelím plodem
Sušené včelí larvy či kukly v ploché formě (třeba na vánoční cukroví) přelijeme rozpuštěnou čokoládou.

Možností na vaření se včelím masem je mnoho, volnomyšlenkářští kulináři mají volné pole působnosti - jako s jakoukoliv jinou potravinou.

nahoru
Zdroj informací: Hmyz na talíři, Dadalova kuchařka, vlastní pokusy, Value-added Products from Beekeeping, The Human Use of Insects as a Food Resource